Най-добре е да заведем малкото дете първо на планина и после на море
- Детайли
- Публикувана на 17 Юни 2013, Понеделник, 12:12
Съветва, д-р Нели МИХАЙЛОВА, педиатър от МЦ "Ависта" - Стара Загора
- Не по-рано от навършването на годинка. Все пак трябва да сме много внимателни. Организмът на малкото дете не е идентичен с този на възрастните. Площта на тялото при детето е малка и при излагане на интензивна слънчева светлина, то много бързо губи течности. Режимът на възстановяване на течностите трябва да е стриктен. Особено ако детето е с бъбречна патология, тогава морето е противопоказно, защото не добре работещите бъбреци не могат да компенсират.
Да не забравяме, че при изгаряне на кожата последствията за малкото телце, за целия детски организъм, са много по-сериозни, отколкото при големите. Възможно е да се проявят симптоми от типа топлинен удар - главоболие, много висока температура, повръщане, отпадналост. Тези симптоми на прегряване и изгаряне често се бъркат с вирусно заболяване. Задължително е използването на слънцезащитни масла и лосиони, като не забравяме, че на всеки 2 часа те трябва да се нанасят отново.

Басейните изобщо не са препоръчителни за малки деца, заради химикалите в тях.
- А как можем да предпазим децата от вирусните заболявания и ангините, почти задължителни край морския бряг?
- Първо, детето трябва да се води на море само ако е абсолютно здраво, с добро ниво на имунната система. Аз препоръчвам най-напред да се заведе на планина, където имунната система укрепва и след това на море за не дълъг период.
Вирусните чревни заболявания могат да са с горен или долендиспептичен синдром, т.е. - с повръщане или с разстройство. Превенцията е добрата лична хигиена. Колкото по-рано започнем да учим детето на хигиенни навици, толкова по-здраво ще е то.
Все пак морето е един от най-прекрасните природни феномени, с които България разполага и е жалко децата да бъдат лишени от него само заради опасения от заболяване. Просто родителите трябва да са внимателни и грижовни, да не пренебрегват режима и нуждите на детето, независимо че са на почивка.
И още нещо - внимание с тревните площи! Да се надяваме, че у нас повечето са третирани срещу кърлежи, но все пак при висока температура, при дрезгава дразнеща кашлица и рязко влошаване на общия статус, понякога до драматична картина, е добре да се направи изследване за причиняваните от кърлежите заболявания. В 30 % от случаите кърлежът не остава върху кожата след ухапването, така че проблемът може да остане незабелязан за родителите.
„Здравна поща“, Живка КЕХАЙОВА