Хиперактивните деца - какво трябва да знаем?
- Детайли
- Публикувана на 18 Април 2017, Вторник, 10:11

В ежедневието наричаме "хиперактивни" палавите, физически активни деца, но това е само в ежедневието. Хиперактивността се свързва с трудности в задържане на вниманието. Такова дете го наричаме разсеяно, често сменя интересите си, трудно концентрира вниманието си върху конкретна дейност. За разлика от нас възрастните, децата са по-динамични. По-притеснителен е фактът, ако детето стои мирно и кротко, но това касае възрастта до 2 г.
Важно е родителите да са наясно, че причината за хиперактивност не е една. Това може да е ХАДВ (хиперактивност с дефицит на вниманието), тревожност, аутизъм, дислексия, езиков дефицит (различни говорни проблеми), които да предизвикват нервност при детето.

По отношение на тревожността мога да споделя от своя опит, че тревожните родители отглеждат тревожни деца, т.е. нервността при родителя влияе при психиката на детето.
Как се открива хиперактивността и как се преодолява? Това става с помощта на детски психотерапевт, който най-добре да прецени на какво се дължи проблемът и да насочи родителите към методи за разрешаването му. Намесата на логопед и семеен консултант също е задължителна.
Хиперактивните деца не са болни. Хубаво е това да се знае както от родителите, така и от цялото общество. Те просто имат нужда от терапия и специалист, който да диагностицира точно, и впоследствие да бъде назначена правилна терапия, която да изведе детето от кризисното състояние.
За щастие, в България за разлика от САЩ например, повечето специалисти не пристъпват към медикаментозно лечение, а ползват други похвати, уточнява още д-р Бинева.
За повече информация и консултации: д-р Таня Бинева, логопед и психотерапевт, 0885877288.
"Здравна поща"