ЕС дава 91 млн. евро за разработване на нови антимикробни средства
- Детайли
- Публикувана на 16 Ноември 2013, Събота, 12:33

Тази положителна новина обаче, е помрачена от оповестените едновременно с нея от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията данни. Те показват, че в Европа подчертано се увеличават полирезистентните грам-отрицателни бактерии, които са устойчиви на карбапенеми. Карбапенемите са най-нови антибиотици, използвани като последно средство за лечение при вътреболнични инфекции.
Затова Комисията засилва борбата срещу антимикробната резистентност чрез финансиране на 15 нови изследователски проекта (MEMO/13/996) и хармонизиране на правилата относно събирането на данни за антимикробната резистентност, свързана с животни и храни (MEMO/13/994).
ЕС инвестира около 800 млн. евро в свързани с антимикробната резистентност изследвания, включително чрез Инициативата за иновативни лекарства. Комисията обявява старта на 15 нови изследователски проекта, които ще получат общо 91 млн. евро от бюджета на ЕС. В рамките на проектите, в които участват 44 малки и средни предприятия, както и университети и други изследователски организации, ще се разработват нови антимикробни средства или алтернативи като фаги и ваксини. Също така ще се търси отговор и на въпроса за антибиотичната резистентност в рамките на хранителната верига и ще се изследват нанотехнологии, с помощта на които биха могли да бъдат разработени антимикробни лекарства.
Няколко проекта, финансирани по линия на здравната програма, се занимават например с неправилната употреба на антимикробни агенти в хуманната медицина, с осведомеността на заинтересованите лица - лекари, фермери, фармацевти и пациенти, както и с продажбите на антимикробни средства без рецепта. Освен това, Комисията се намира в последната фаза на преразглеждане на правните инструменти за ветеринарните лекарствени продукти и медикаментозните фуражи, с което ще се отговори на проблема с антимикробната резистентност в тези области.
Антимикробните средства включват антибиотиците, които са от решаващо значение за лечението на хората и животните, и могат да се използват също така като дезинфекционни и антисептични средства, както и като други хигиенни продукти. Използването им понижава значително опасността от инфекциозни заболявания. Антибиотиците играят изключително важна роля в медицината. Те се използват при процедури като трансплантации и химиотерапия.
С течение на годините обаче бактериите придобиват резистентност към антибиотиците. Тази резистентност се проявява при вътреболнични инфекции, инфекции на дихателните пътища, менингит, диария и предавани по полов път инфекции. Резистентните бактерии могат да се предават от животните на хората по хранителната верига или посредством пряк контакт.
След като през 90-те години на миналия век антимикробната резистентност беше призната за сериозна заплаха за общественото здраве, Комисията започна разнообразни инициативи и действия в различни сектори като хуманната и ветеринарната медицина, храните и фуражите и научноизследователската дейност. Планът за действие от 2011 г. е последната от поредицата мерки, предприети от Комисията за справяне с антимикробната резистентност.
„Здравна поща”, източник: ЕК