Лекар и пациент от Стара Загора станаха герои в национална кампания за Сърдечната недостатъчност
- Детайли
- Публикувана на 11 Ноември 2020, Сряда, 12:23


Умора дори при най-малкото усилие, задух, кашлица, отоци по краката – това най-често усещат пациентите със сърдечна недостатъчност. Кардиолозите я определят като глобална пандемия, която ще бъде бич за човечеството в следващите 10 години. Но ако пациентите се вслушват в съветите на своя лекар, поддържат здравословно тегло, добра физическа активност и се хранят умерено, надежда има.
Д-р Михаил Михалев апелира – движете се, ходете поне 5 км на ден, защото хората в днешно време престанаха да се движат. А Господинка Ганчева е благодарна на своя лекар и му желае здраве, за да помага и на други като нея.
Сърдечната недостатъчност (СН) е сериозно хронично заболяване, при което сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото. Сред най-често срещаните причини за нея са коронарна болест на сърцето, инфаркт на миокарда (сърдечен удар), вродени сърдечни дефекти, увреждане на сърдечните клапи, предсърдно мъждене. Симптомите на задух и силна отпадналост могат да ограничат работоспособността на пациентите или способността им да извършват обичайните си ежедневни дейности, което води до социална изолация, тревожност и депресия. Сърдечната недостатъчност заема водещо място в общата смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Около 50% от пациентите умират до 5 години след поставяне на диагнозата. Тези прогнози са по-неблагоприятни дори от редица ракови заболявания, а обществото все още смята рака за най-опасен.
В България със Сърдечна недостатъчност живеят около 150 000 души, които са диспансеризирани при личен лекар или кардиолог. Болните в Старозагорска област са 7800. 90% от тях са над 65 години, но заболяването се среща и при млади хора – вследствие на злоупотреба с наркотици и така модерните анаболни стероиди. Сърдечната недостатъчност е най-честата причина за прием в болница на възрастните хора. За миналата година болници в Стара Загора са отчели повече от 3000 хоспитализации по повод на това заболяване.
"Здравна поща", i