Широка гама от интервенции за заболявания на сърцето
- Детайли
- Публикувана на 28 Януари 2020, Вторник, 13:39

Ангиопластика
Внедрена в практиката още в края на 70-те години на 20-и век, ангиопластиката позволява да се възстанови нормалният кръвен поток в артерия, чийто просвет е бил стеснен от атеросклеротична плака (натрупване на холестерол и други продукти). Самата манипулация се състои от въвеждане в артерията на балонен катетър, чрез който се разширява съдът, както и се отстранява запушващият го кръвен съсирек. С това се възстановява просветът на съда и съответно нормалният поток на кръвта.
През 6-те месеца, последващи интервенцията, е възможно да настъпят следните усложнения:
Еластично обратно свиване на артерията, което ще намали нейния диаметър;
Клетъчна пролиферация във вътрешността на артерията, свързана с микротравма на ендотела - от плаката, от променения кръвен ток, както и от манипулацията;
Хронична вазоконстрикция на съда - постангиопластична рестеноза. В тези случаи можем да поставим във вътрешността на съда малка метална тръбичка - стенд. Той поддържа артерията отворена след като сме махнали разширяващото балонче на катетъра. Стентът намалява с 30% случаите на рестеноза, ограничавайки вазоконстрикцията и еластичното свиване, но няма възможност да противодейства на клетъчната пролиферация. В този контекст употребата на йонизиращи лъчения би могла да бъде ефикасно решение.
Катетърна сърдечна аблация
Това е интервенция, която позволява възстановяване на нормалния ритъм на сърцето. Аблацията може да послужи в случаите на сърце, чиито удари са прекалено бързи (тахикардия); сърдечни аритмии.
Съществуват два основни метода на аблация: при първия сърцето се спира напълно и на пациента се осигуряват апаратни вентилация и циркулация, а при втория се извършва при действащо сърце. Самата манипулация се изпълнява чрез въвеждане на високочестотен ток в сърцето през катетър, който стига до него под рентгенов контрол от периферен съд. Навлизането му в периферния съд е с локална анестезия - процедурата е безболезнена. Самата електрическа енергия нагрява във висока степен върха на катетъра и така при допир той унищожава клетки, които са източник на погрешен ритъм.
Клапни операции
Тяхната цел е да се коригира или смени сърдечна клапа, която не функционира правилно - клапен порок. Тези операции изискват отваряне на гръдния кош и на сърцето. Продължителността им е най-малко 2 часа, а периодът за възстановяване е поне няколкоседмичен.
Коронарен байпас
Коронарните артерии излизат от аортата и снабдяват сърдечния мускул с така необходимата му кръв. При запушване на коронарна артерия (от атеросклеротична плака или тромб) настъпва остро смущение в кръвоснабдяването в подлежащата част на миокарда - инфаркт. Той се прилага, когато ангиопластиката не е възможна. Тази техника е развита през 1964 г. и се състои в инплантиране на взета от друга част на тялото вена или артерия, която да послужи като "мостче" между аортата и частта от коронарната артерия, който се намира под нивото на запушване. Вената, която най-често се използва, се взима от крака. Но когато става въпрос за по-сериозни запушвания може да се използва и вътрешната торакална артерия. При всички положения става въпрос за тежка интервенция, която изисква спиране на сърцето и включване на пациента към система за екстракорпорално кръвообръщение.
"Здравна поща"
"Здравна поща"