Как пациентите да доплащат за услугите в болниците?
- Детайли
- Публикувана на 02 Септември 2019, Понеделник, 09:33

"Не знам защо трябва да се променя законът, след като в момента съществува наредба, която е създадена именно, за да укаже какво може да бъде допълнително доплащане и какво - не.
Проблемът е в това, че тази наредба даваше възможност за нееднозначно тълкувание какво може и какво не може да се доплаща. Затова е абсолютно навреме и абсолютно правилно да се изясни, че популистките приказвания на някои политици, че в България всичко е безплатно и трябва да бъде безплатно, се сблъскват с реалността", заяви управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев пред bTV.
По думите му доплащанията в здравеопазването в момента са в размер на около 4 млрд. лева, а целта на предложените промени са да се въведе яснота както за болниците, така и да пациентите. "И в момента всеки един пациент има право да избере друг метод за лечение на неговия проблем и си доплаща. Но си доплаща по неясни правила. Идеята е да се знае ясно какво влиза в основния пакет и съответната пътека. Оттам нататък трябва да се даде право на лечебните заведения да формират свои цени, които са публично известни", подчерта д-р Дечев и допълни, че това е пътят към промяна на здравноосигурителния модел.
В студиото на БНТ адвокатът и специалист по медицинско право д-р Мария Петрова също коментира темата, като заяви, че в момента хората плащат за всевъзможни неща в болниците. "Порочните практики да се плаща за болнични екстри трудно ще бъдат прекратени. Пациентът трябва да бъде информиран постоянно, той трябва да знае за финансовите аспекти, тъй като постфактум е информиран, че дължи огромни суми", коментира адвокат Петрова.
Д-р Станимир Хасърджиев от Национална пациентска организация (НПО) отново заяви, че отдавна се знае какъв е проблемът - в здравната система влизат по-малко средства, отколкото се изразходват.
"Здравна поща"
"Здравна поща"