12 хил. тона палмово масло са консумирани в България през 2016 г.
- Детайли
- Публикувана на 05 Април 2017, Сряда, 09:33

Самият Неков и групата на европейските социалисти призовават Европейската комисия да предложи законодателен акт, с който да се забрани използването на палмовото масло в биогоривата и хранителните продукти.
Проучвания на Европейската агенция по безопасност на храните показват, че палмовото масло е канцерогенно и токсично, но има широко приложение заради ниската си цена в сравнение със сходни продукти, изтъкват те.

Според цитираните от него данни половината от всички храни в ЕС съдържат палмово масло, като за България количеството, вложено в хранителната индустрия, е около 12 хил. тона от внесени в страната общо 46 хил. тона за 2016 г. По данните на Европейския алианс на производителите, използващи палмово масло, консумираното количество за ЕС през предходната година е общо над 7 млн. тона и то нараства всяка година, тръгвайки от под 2 млн. тона преди 20 години.
Според Неков проблем има и с това, че етикетите на много продукти в България съдържат подвеждаща информация, като на тях е записано, че съдържат "растителна мазнина", но не е обозначено каква. Същевременно се обезлесяват тропическите гори в Малайзия и Индонезия вместо за масло да се ползва местното мляко, което в ЕС е в излишък, посочва той Евродепутатът призовава и Българската агенция по безопасност на храните да предприеме мерки на държавно ниво.
"При рафинирането на палмовата мазнина, при високата температура се получават вещества с канцерогенен потенциал за хората, установява се невротоксичност по отношение на бъбреците. Този ефект е особено изявен при по-младите хора, при кърмачетата. Това е най-евтината и широкоизползвана мазнина при производството на храните, но нейното влагане в храните е сериозен здравен проблем", коментира пред БНР и проф. д-р Стефка Петрова, специалист по хранене в Националния център за обществено здраве и анализи.
"Здравна поща"