Финансирането на болничната помощ да става по различен начин, иска министър Москов
- Детайли
- Публикувана на 01 Декември 2015, Вторник, 13:37

Министърът обясни, че лечебните заведения може да се разделят на различни типове. Единият е болници, които работят по всякакви клинични пътеки и осигуряват комплексно лечение, а другите – такива, които работят само по някои, като това са само изгодни, печеливши дейности.
Те имат едно общо нещо и това е средната стойност на клиничната пътека, която те получават. Тя е горе-долу еднаква, над 1000 лв., отбеляза д-р Москов, като уточни, че и двата типа получават еднакви суми на преминал пациент. Той заяви, че това не е справедливо и не води до добро лечение. Министърът напомни, че големите болници гарантират спешност, 24 часово присъствие на лекари във всяка клиника, многопрофилност, съвременна апаратура и т.н. По думите му такива лечебни заведения трябва да бъдат финансирани по различен начин.
Д-р Москов отхвърли обвиненията, идващи от някои организации, че въвеждането на националната здравна карта не е съобразено с нуждите на населението, а с някаква фискална политика. Той отбеляза, че в Европа средното покритие с легла е 4,8 на 1000 души, а в България цифрата е с 40% по-висока. В същото време другите европейски държави осигуряват по-добро лечение и гражданите и имат много по-добри здравни показатели, заяви министърът. Д-р Москов отчете, че в момента у нас има 48 000 легла, но реално функциониращите са 39 600. Според него обаче, след като се вземат предвид определени цифри, записани в Националния рамков договор, ще се види, че реалната нужда на страната ни е доста по-малка. Това е като да имаш нужда от един малък хладилник, а да си купил четири фризера. Да им плащаш ток, данъци, поддръжка и всичко, каза той.
Базовата осигуреност на легла за активно лечение за всяка област според националната карта ще бъде 4 на 1000 души с корекция за използваемост 75%. Общата осигуреност на легла във всяка област ще бъде 5,9 на 1000 души. Тук влизат и легла за продължително лечение, физиотерапия и т.н. Да напомня, че общата осигуреност за ЕС беше 4,8, каза д-р Москов. Той напомни, че от следващата година ще има пътека за продължително лечение и голяма част от леглата, които съществуват в момента, ще бъдат трансформирани именно за продължително лечение. Министърът освен това отбеляза, че има и болници с национално значение, които трябва да поддържат определени структури.
„Здравна поща”