Шофьорите на линейки ще помагат на лекарите при спешни случаи
- Детайли
- Публикувана на 12 Март 2015, Четвъртък, 17:06

По проекта са изготвени анализи и бази данни за подкрепа процеса на обучение на спешните медици.
Изготвени и разпространени са протоколи за клинично поведение в спешната медицина (сборник от алгоритми за клинично поведение в спешната медицина и наръчник - джобен формат). Доставени и инсталирани са хардуер и софтуер за надграждащо обучение.
За изминалите пет години по европрограмата са обучени близо 6000 служители от спешните медицински центрове в страната. Те ще трябва да работят по нови стандарти.
Въвеждат се три кода за реакция при повикване на Спешна помощ – червен, жълт и зелен. Според тях ще се определя интервалът за пристигане на линейката на адреса.
При най-спешните сигналите с код червен, например, пациентът не говори и не диша - линейката трябва да пристига при него до осем минути.
С код "жълт" ще се обозначават не толкова тежки спешни състояния - за тях линейката ще трябва да е на място до 20 минути.
Пациентите със "зелен" код ще чакат екипа повече от 20 минути.
Тази система е част от концепцията за Спешна помощ, която вече е приета от Министерския съвет и трябва да влезе в сила до пет години. В същото време се работи по план за действие – отново за Спешната помощ, който трябва да е готов до месец.
По думите на зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков това е първият успешно приключващ проект, целящ подобряване качеството на спешната медицинска помощ у нас чрез повишаване професионалния капацитет и въвеждане на добри практики в спешната медицина.
"Здравна поща"