Реформаторите: По-малко от 10% от парите на НЗОК отиват за лечение на пациенти
- Детайли
- Публикувана на 10 Юли 2014, Четвъртък, 18:24

Забелязах, че в публичното пространство се „подмятат” разни цифри за здравния бюджет и то от хора, които представляват институции – трябват ни 250 млн. лева, 320 млн. лв., 330 млн. лв. е дефицитът.
Какво значи това д-р Цветан Райчинов, който е председател на Българския лекарски съюз, да иска 320 млн. лв. и да казва същевременно, че лекарите ще се съгласят и на 250 млн. лева, но не по-малко, попита Москов.
Ако приемем, че ще има актуализация с 250 млн. лв. на бюджета на НЗОК, то това значи по 250 лева още от 1 млн. български граждани, които активно произвеждат БВП на страната.
Тези пари ще дойдат от данъците – това си е жив рекет, защото ние не получаваме различна здравна услуга, подчерта Москов.
Между 1995 и 2015 г. болниците в България са се увеличили от 180 на 450-460, а за същия период броя на постъпили в болница пациенти са скочили от 750 хил. на 1,8 млн. И всичко това при намаление на населението на България с 600 хил. души по официална статистика, заяви Москов.
В момента, в който имаме такова количество без контрол, разходите ще растат. В целия свят разходите за здраве растат с 3 до 5%, в България – с 16%. Ясно е, че когато има открито ново болнично легло, то ще бъде запълнено, подчерта Москов.
По-малко от 10% от всички пари от здравните вноски и от клиничните пътеки от НЗОК отиват за лечение на пациенти, продължи Москов със стряскащата статистика. Другите около 50% отиват за заплати в системата, а останалото – за поддръжка.
Система, която функционира, за да се самозадоволява, няма насищане, категоричен беше той.
"Здравна поща"