Живко ТОДОРОВ и Емил ХРИСТОВ: УМБАЛ плаща 70 000 лв. да се съди с ЕVN
- Детайли
- Публикувана на 12 Юни 2014, Четвъртък, 16:46

Той поясни, че за абсурдния мениджмънт на директора проф. Петрана Чакърова може да се съди по абсолютната липса на програма за управление и излизане от кризата, по напускането на водещи лекари от болницата, довело до разрушаването на отделението по инвазивна кардиология, липсата на анестезиолози, а днес и до напускането на д-р Шомов и екипа му.
Преместването на лабораторната апаратура на ръководеното от него отделение по патоанатомия с камиони без никой да е приел и издал с гаранция апаратурата, според д-р Шомов крие риск тя изобщо да не проработи след преместването.
Пациентите вървят след кадърните лекари. Преди да поеме ръководството на болницата проф. Чакърова, един водещ лекар е заработвал 50 000 лв. месечно. В момента 7 не могат да стигнат тази цифра след реформата, проведена от новия директор, след която си тръгнаха от Стара Загора имена като д-р Светослав Стоименов, д-р Юлиан Юлианов, д-р Веселин Попов и много други. Ние подкрепихме и Тракийски университет, чието ръководство с право протестира, че болницата се нарича „университетска“, а Медицински факултет е напълно изолиран и няма достъп до адекватна подготовка на студентите, припомни Тодоров. Според него, безсилието е видимо, след като вместо да направи анализ на огромните проблеми, да потърси решение, да уведоми за плановете си обществеността, проф. Чакърова се е сетила да даде пресконференция, за да съобщи, че общината не е направила бариера пред болницата и то при положение, че навсякъде са поставени бариери, просто някой трябва да натисне копчетата, за да ги спусне. Имам усещането, че проф. Чакърова и днес не е разбрала навреме, че средствата са деблокирани още на обяд. Това издава лошия мениджър – незнанието как стоят нещата в собственото му дружество, каза Живко Тодоров и попита докога, според гражданите на Стара Загора, общината трябва да продължи да не получава дължимите й от болницата данъци и такси? Трябва ли да толерира ръководство, водещо най-голямото и до неотдавна сериозно лечебно заведение, до пълно унищожение.
Знаете, че ние още преди конкурса за директор на УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“ подкрепихме кандидатурата на доказан професионалист, милеещ за развитието на болницата и представил изключително добра програма за управление. За да няма спекулации, че конфликтите са на политическа основа, става въпрос също за член и ексобщински съветник от БСП – д-р Мариус Кирков, каза председателят на Общинския съвет Емил Христов. Така и не стана ясно защо той не получи явно политическо доверие от министъра на правителството на БСП, защото за разлика от избрания кандидат, имаше изпълнима и разумна програма, така че професионализмът му не може да е бил поставен под съмнение. В момента обаче принципалът на проф. Чакърова, назначилото я Министерство на здравеопазването, миналата седмица й демонстрира, че е снело доверието си от нея. При тази ситуация нормалният ход е тя да подаде оставка и да се направи възможното от страна на истински мениджър поне да се спаси каквото е останало от болницата, бе мнението на Христов. Той показа и писмо на ЕVN, което подчертава пред общината абсурдното упорство на болницата от октомври миналата година да не плаща никакъв процент от сметките си електроенергия, а да води дела срещу дружеството, които губи системно.
До момента болницата е платила за адвокатски хонорари и съдебни такси по загубени дела срещу енергодоставчика над 70 000 лв., а най-вероятно и ще продължи да плаща, защото има заведени и негледани още дела, които УМБАЛ не може да спечели и го знае. Дългът към EVN от октомври досега е 1 200 000 лв. На пръв поглед изглежда необяснимо да предпочетеш да плащаш съдебни разходи вместо част от дълговете, но всъщност има смисъл и той е да се крият разходи, за да „излезе“ балансът на болницата горе-долу без големи загуби, коментира Емил Христов.
"Здравна поща", Живка КЕХАЙОВА