Пациентски организации искат кръстосано донорство
- Детайли
- Публикувана на 01 Април 2014, Вторник, 14:20

Така нареченото кръстосано донорство представлява даряване на органи от роднина на един пациент на втори пациент, с когото има по-добра съвместимост, а роднина на втория пациент дарява орган на първия. Основно кръстосаното донорство се практикува при бъбречно болни хора.
От пациентските организации напомниха, че в България този вид донорство в момента е незаконно и поради тази причина много нуждаещи се българи заминават за чужбина.
Ето защо пациентите предлагат то да бъде регламентирано и у нас. Настоящата законодателна уредба и Законът за трансплантациите на органи, тъкани и клетки позволява живо донорство на бъбрек и черен дроб само от близки роднини.
Поради липса на съвместимост между донора и реципиента трансплантацията не може да се осъществи.
Асоциацията за детско развитие "Член 24" и още десетина пациентски организации вече са подготвили предложение за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, с които засягат въвеждането на кръстосано донорство и в нашата страна.
В предложенията за промени в Закона за трансплантациите има текст за "овъзмездяване" на потенциалния жив донор.
По време на дискусията обаче няколко видни български трансплантолози се възпротивиха на идеята у нас да се въведе този вид донорство. Според тях страната ни трябва да се развива основно трупното донорство и че е прекалено рано у нас да се говори за кръстосано донорство, тъй като има сериозна потенциална опасност за здравето и живота на живия донор.
През 1999 г. се осъществяват първите кръстосани трансплантации в Европа. През миналата година 10% от всички трансплантирани от жив донор в САЩ са получили орган по този начин.
Съществуват и други видове донорство, които могат да спасят човешки живот, но пак родното законодателство не ги позволява.
"Здравна поща", i