Старозагорски учени работят върху хранителни добавки срещу микотоксините
- Детайли
- Публикувана на 31 Октомври 2013, Четвъртък, 17:39
Тя и нейната колежка наскоро са докладвали досегашните резултати от проучванията на форум в индийския град Мога. Целта на международния екип е да създаде хранителни добавки, които да въздействат на различни видове микотоксини, които поразяват черния дроб, бъбреците и водят до редица социално значими заболявания, сред които и стрес, обясни на пресконференция на 31 октомври проф. Гаджева. Микотоксините се натрупват в организма най-вече чрез консумацията на месо. Затова се предвижда след създаването им хранителните добавки да бъдат прилагани върху животни - прасета и пилета. Освен това екстракт от Хималаите щял да се използава и като протектор и имуностилутор при хората.
В основата на експерименти са екстракти от 20 билки от Хималаите, които нашите учени получават от индийските си колеги. Билките от високите части на планината имат естествени механизми за оцеляване. В лабораторията на катедрата по биохимия на Тракийския университет със специален апарат се изследват механизмите за това. На този етап се работи в лабораторни условия, като се използват малки опитни животни.
Настоящият проект за създаване на хранителни добавки срещу микротоксините е продължение на реализираната в продължение на 3 години съвместна програма за научно-техническо сътрудничество между България и Индия, която беше финансирана от двете правителства.
"Здравна поща", Мадлен ПЕЕВА