Черният пипер - ползи и вреди

Черният пипер - ползи и вредиЧерният пипер е супергероят на подправките: стои безобидно на масата и не привлича внимание, а всъщност е една от най-полезните билки, употребявани от човека.
Понижава риска от рак, спомага храносмилането и отслабването, облекчава подутия корем и газовете, благоприятства метаболизма, а отскоро се откри и неподозиран ефект върху мозъка. Препоръчителната доза от една чаена лъжичка дневно върши чудеса.
Според изследване, проведено от Раковия център на университета в Мичиган, едно от основните активни съединения на пипера - пиперина, е способно да възпре развитието на туморни образувания. При комбинацията му с антитуморното съединение на растението куркума - турмерик, неговите противоракови свойства се повишават значително. 
За да бъде полезен обаче с тези си свойства, пиперът трябва да се поръсва върху вече готовите ястия, понеже при продължителна температурна обработка се запазват само вкусовите му качества.
Същата активна съставка - пиперин, стимулира отделянето на хидрохлорна киселина в стомаха, която е от изключителна важност за усвояването на протеини и желязо от храната. При недостатъчното количество на хидрохлорна киселина, често се стига до невъзможност за доброто разграждане на храната, което освен до загуба на полезни и хранителни вещества, води и до образуване на газове, киселини, запек и язви. Тоест необходима ни е малко повече от киселината, за да отпаднат автоматично и част от тези проблеми.
От това че черният пипер спомага по-доброто асимилиране на хранителни вещества, означава, че и по-скромни количества храна ще задоволят нуждите на организма, стига да са правилно подбрани. Той предизвиква потене и уриниране, което е добър начин тялото да се очисти от излишна вода и токсини. Също така пиперинът предразполага към разграждането на мастни клетки. Тези ефекти го правят много подходящ при диети и спортуване за контролиране на теглото.
Черният пипер - ползи и вредиАнтибактериалните му свойства са ефективни при настинки и кашлица - поръсен върху филийка хляб или в супата, загряващият му ефект бързо облекчава кашлицата и запушения нос, макар и за кратко. Черният пипер има свойства и на природен антидепресант. Наскоро учени обявиха, че пиперинът усилва когнитивните функции на мозъка и помага в борбата с депресиите.
По принцип не се съветва да се приема повече от една чаена лъжица черен пипер на ден. Макар да е полезен, пиперът може да има и опасни странични ефекти при предозиране и да доведе до разстроен стомах, силни киселини и язви.
Черният пипер да не се вдишва през носа, макар в народната медицина да се препоръчва подобна практика - при попадане върху лигавицата на носоглътката, пиперинът може да предизвика тежко раздразнение, едема - подуване, аноксия - липса на кислород и дори дихателен арест.
Черният пипер може да има противовъзпалителни, антиоксидантни и болкоуспокояващи ефекти и трябва да бъде ограничаван, ако в момента се приемат медикаменти със сходни ефекти.
Пиперинът може да усили биоактивността на пропанолола, активна съставка на популярно лекарство за високо кръвно. Този неселективен бета-блокер се използва за смъкване на високото кръвно, превенция на мигренозни състояния, контрол на тремори и потискане на хипертироидични епизоди (учестено сърцебиене и тремори). Съветва се хора, страдащи от хипертония и вземащи медикаменти за състоянието си, да се информират за активната му съставка и да се убедят, че тя няма да бъде допълнително подсилена от пиперина.
"Здравна поща", i

Maria Angelova

D-r Eli Georgieva

D-r Eli Georgieva
СТОМАТОЛОЗИ СЛАВОВИ
Totka Najdenova
Petko Petrov

lekarski kabineti 01
ZP PDV ARHIV2
© 2013 Здравна поща ЕООД. Реализация Медиа Системи ЕООД