Сливите са полезни за сърцето, да се избягват от хора с камъни в бъбреците
- Детайли
- Публикувана на 23 Юли 2013, Вторник, 10:15

Джанките са източник на витамин А и бетакаротин. Витамин А е отговорен за доброто зрение, за здравината на мукусните мембрани и еластичността на кожата. Консумацията на плодове богати на витамин А, каквито са сливите, доказано предпазва от рак на белия дроб и на устната кухина.
Плодът на сливата е богат на полезните за здравето флавоноидни полифенолни антиоксиданти, каквито са лутеинът, криптоксантинът и зеа-ксантинът. Зеа-ксантинът е важен диетичен каротеноид, селективно абсорбиран от тялото на ретинната макула, където осигурява антиоксидантни и предпазващи от ултравиолетовите лъчи функции.
Сливите са богати на минерали като калий, флуор и желязо, важни за образуването на червените кръвни телца. Калият е важна съставка за клетките и телесните флуиди, които помагат контролирането на сърдечния ритъм и кръвното налягане.
Сливите са със средно съдържание на витамини от групата В-комплекс, каквито са ниацинът, витамин В 6 и пантотеновата киселина. Те влияят като кофактор в подпомагането на тялото за метаболизирането на въглехидратите, белтъчините и мазнините. Освен това те доставят около 5 % от дневното необходимо количество витамин К, отговорен за кръвосъсирването и костния метаболизъм. По този начин помагат за облекчаването на симтопмите на Алцхаймер у възрастните.
Внимание!
Сливите съдържат оксалова киселина, естествено появяваща се субстанция в някои плодове и зеленчуци, която може да обряазува оксалатни кристалчета в уринарния тракт на някои хора. Затова, хора които имат камъчета оли печъчинки трябва да избягват консумацията на сливи, а ако приемат сладко-киселите плодове по-добре това да е последвано от обилен прием на вода.
"Здравна поща", Габриела КАЧЕШМАРОВА