Стресовите нива на хората, пиещи чай, падат по-бързо
- Детайли
- Публикувана на 31 Януари 2020, Петък, 11:45

(Аржентина, Боливия и Перу). В чая се съдържат от 2 до 5% кофеин, малки количества теобромин и теофилин. В дрогата се съдържат още танини, етерично масло, никотинова и пантотенова киселина и витамини С, В1 и В2.
В зависимост от начина на обработка на листата се получават няколко сорта чай, от които главно се използват черен и зелен чай. Черният чай се получава след три манупулации на листата - увяхване, ролиране и ферментиране. При тази обработка листата променят своя вкус и мирис вследствие на окислителните процеси, които протичат. Увяхването е процес, който се извършва за около 18 часа при затопляне на помещението до 30-40 градуса, в резултат на което листата стават меки и еластични.
Ролирането се прави в специални уреди, при което листата изпускат сок. Ферментацията се провежда в топли и влажни помещения в продължение на няколко часа, след което чаят придобива съответните цвят, аромат и вкус. По време на тези обработки и най-вече по време на ферментацията много от съставките на чая търпят химични промени. Окисляват се галовата киселина, катехините, аминокиселините и др. Зеленият чай се получава при изсушаване на листата, без да се подлагат на ферментация.
Чаят действа възбуждащо на сърдечната дейност и дишането. Ободряващото му действие се дължи на високото съдържание на кофеин. Отпадъците от чаеното производство се използват за получаване на кофеин.
Проучване, проведено в лондонски университет, доказва, че чаят намалява стреса като понижава нивата на кортизол в кръвта. Изследването е показало, че стресовите нива на хората, пиещи чай, падат по-бързо от колкото при тези, които не пият.
"Здравна поща"
"Здравна поща"