Мравченото дърво бори вируси

Мравченото дърво бори вирусиМравчено дърво, Пау д'арко (лат. Tacoma ocheraceae, Tecoma ice, Tabebuia cassinoide, Tabebuia avellanedae и др.) е красиво вечнозелено дърво с розови цветове, което идва от земите на Южна Америка. На височина може да достигне до 30 м. Короната е голяма, кълбовидна, листата са с дължина 5-8 см с елипсовидна форма. Има над 100 вида мравчено дърво, но само някои от тях имат ползи за здравето. Употребата на растението с лечебна цел датира още от 19 век, когато хората са го консумирали под формата на чай. Днес може да се намери предимно под формата на хранителна добавка.
Мравченото дърво има
разнообразни приложения. Има данни, че някои видове пау д'арко потискат отделянето на хистамин, с което се постига противовъзпалителен ефект. Благодарение на това, то се използва при болка и скованост в ставите, при ревматоиден артрит и остеоартрит.
Растението има противогъбично действие. То е природното лекарство против кандидоза. Кандидата представлява гъбична инфекция, при която се наблюдава ускорен растеж на Candida albicans. Най-често причината е нарушаване на естествения pH баланс на тялото. При кандидата вредните микроорганизми могат да бъдат концентрирани в устната кухина, вагината, храносмилателният тракт и др. Доказани са противогъбичните свойства на екстракта от мравчено дърво. То потиска пролиферацията на C.albicans и стимулира растежа на естествената микрофлора. В няколко проучвания мравченото дърво показва активност срещу метицилин резистентни Staphylococcus aureus (MRSA), а също Helicobacter pylori, Streptococcus, Enterococcus и др.
От години пау д'арко се използва като противовирусен агент. Екстрактът от растението потиска развитието на някои вируси, които провокират появата на херпес, везикулозен стоматит и др. Тези свойства се дължат на фитохимикала бета-лапахон, който възпрепятства развитието на вируси и потиска способността им да заразяват клетките.
В химичния състав на мравченото дърво с най-голямо значение са нафтохиноните лапахол, бета-лапахон, куиноиди, бензеноиди и др. Именно тези компоненти проявяват антибактериално, антивирусно и противогъбично действие. Растението съдържа и високи количества селен и витамин C. Лечебните съставки се намират предимно във вътрешната кора на дървото.
"Здравна поща"

Maria Angelova

D-r Eli Georgieva

D-r Eli Georgieva
СТОМАТОЛОЗИ СЛАВОВИ
Totka Najdenova
Petko Petrov

lekarski kabineti 01
ZP PDV ARHIV2
© 2013 Здравна поща ЕООД. Реализация Медиа Системи ЕООД