Помощници срещу оксидативния стрес
- Детайли
- Публикувана на 18 Декември 2019, Сряда, 09:33

Антиоксидантите са субстанции, които предотвратяват клетъчното увреждане заради дейността на свободните радикали. Последните са причина за оксидативния стрес, който
увеличава риска от развитието на сърдечносъдови заболявания, рак, диабет и други неприятни хронични състояния.
В различните храни можем да намерим антиоксиданти с различни действия и ползи за здравето. Общата им функция обаче укрепва него като цяло.
Шоколадът, например, не се смята за полезна храна. Стига обаче да знаем какъв шоколад да ядем, можем да причислим и какаовото изкушение към тази група. И това с пълна сила се отнася, разбира се, за черния шоколад. Ясно е, че колкото по-високо е съдържанието на какао в него, толкова повече шоколадът е богат на антиоксиданти. Какаовите, конкретно, помагат за редуцирането на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания.
Често споменаваме тези дребнички тъмни плодове - боровинките, когато се грижим за здравето. Те са изключително богат източник на антиоксиданти. Трудно е да си ги осигурим пресни, но съвремието ни предлага начин да ги консумираме редовно в суров вид.
Не бива да пропускаме в тази група и ягодите, независимо дали са горски или градински. Те са богати на витамин С и антиоксиданти. Силният им антиоксидант са антоцианините, на които се дължи специфичния ярък цвят на плодовете. Антоцианините са полезни с ефекта си за сърдечносъдовото здраве. Смята се, че те влияят благоприятно и върху нивото на лошия холестерол.
В епохата на сандвича забравихме варивата - боб, леща, грах и други, познати още като бобови култури, а те несъмнено дават едно от най-здравословните решения да поддържаме перисталтиката си в тонус и здравето на червата, освен че антиоксидантите им достигат до всяка част на организма ни.
Както варивата, така и цвеклото осигурява полезни фибри, също и калий, фолиева киселина, желязо и специфични антиоксиданти. Беталените са тези антиоксиданти, които дават характерния цвят на цвеклото. Полезни са с противовъзпалителното си действие. Има данни, че понижават риска от развитието на рак на дебелото черво и храносмилателния тракт.
Спанакът е сред храните, които можем да консумираме целогодишно, благодарение на фризерите. Въпреки че при замразяването също се губят ценни хранителни вещества, все пак остават и немалко от които да се възползва здравето. Нискокалоричният спанак е източник на лутеин и зеаксантин, антиоксиданти, които се грижат за отличното ни зрение и ни предпазват от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи.
"Здравна поща"
"Здравна поща"