Следете „своите” дати в поленовия календар
- Детайли
- Публикувана на 16 Април 2020, Четвъртък, 11:10

Цъфтежът на различните видове растения води до отделянето на полени, които при някои лица предизвикват алергична реакция. Известна като поленова алергия, тази реакция обикновено се свързва с настъпването на пролетните месеци. Но за по-голяма точност са изградени т. нар. поленови календари, в които се включва времето на цъфтеж на основните дървета, цветя и треви – по-важните алергизиращи видове в съответната държава.
В България от средата на февруари започва цъфтежът на видовете от сем. Брезови, а до средата на октомври продължава цъфтежът на амброзията. Следователно този период обхваща времето за проява на поленова алергия, който е пряко свързан с цъфтежa на съответното растение. Тези календари имат изключително важно значение при хора, при които е установено към кой представител се проявява алергия, съответно позволява да се оцени времетраенето, според цъфтежа на растението и именно в този период да се осъществява профилактика.
За растенията от семейство Брезови този период продължава до края на май, със засилен интензитет през април. За алергичните към полена на ясен - цъфтежът започва от средата на април и завършва в средата на юни, с най-интензивен период април и май.
Дъбът е с интензивен цъфтеж през май месец, но започва от средата на април, завършвайки края на юни. При липата периодът е по-кратък - от средата на май до средата на юли. Усиленият период на цъфтеж е през юни.
Представителите на семейство Житни започват да цъфтят през средата на април до края на август. Най-засилен е този период през юни и юли. Това са и групата растения с най-дълъг период на цъфтеж.
При растенията от семейство Копривови цъфтежът започва от средата на април до края на август. При тази група са налице два пика на цъфтежа - през месец май и през юли.
Пелинът цъфти от средата на юни до края на септември, с интензифициране през целия юли и до средата на август. Амброзията започва цъфтежа си в началото на август, а най-пикът е от средата на август до края на септември.
Разполагайки с този календар и при установена алергия към конкретен растителен вид много фино и точно може да бъде започната профилактика и съответно преценяване кога тя да приключи. Препоръчва се профилактиката с антиалергични медикаменти да започва 3-4 седмици преди началото на цъфтежа на съответния вид, към който лицето проявява алергия.
Въздействието на тези медикаменти е пряко върху т. нар. мастоцити - клетки, които отделят хистамин при сигнализация за среща със съответния алерген, което от своя страна води до разкъсване на мембраната им и освобождаване на големи количества хистамин.
Освен медикаментозните методи в профилактиката на алергиите все повече започва да се прилага методът на специфична десенсибилизация. При тази терапия се приготвят разтвори с веществото, което организмът ни приема за алерген. В началото тези разтвори са с много ниска концентрация, която постепенно се увеличава. Приготвят се на капки или като инжекционни разтвори за мускулна апликация.
Ако пациентът е алергичен към няколко алергена, то се приготвя и прилага разтвор само за този, който предизвиква най-изявена реакция. В противен случай рискът да предизвикаме тежка алергия, с опасност за живота нараства значително.
"Здравна поща"