Аносмията може да е „близнак” на депресията
- Детайли
- Публикувана на 12 Март 2020, Четвъртък, 17:28

Ако всекидневно се вдишват определени промишлени химикали, включително тежки метали, замърсители, киселини и съединения, може да се причини загуба на обонянието. Смята се, че стареенето също е свързано с намалена загуба на способността за усещане на миризма.
Причини за получаване на аносмия могат да бъдат също заболявания като синдром на Кушинг, болест на Алцхаймер, множествена склероза, синдром на Корсаков, мозъчни тумори и лезии.
Факторите, които причиняват временна загуба на обоняние, са инфекция на горните дихателни пътища като обикновена настинка, проблеми с носната кухина следствие на сезонна алергия, възпаления на носа, причинени от вирусни, бактериални и гъбични инфекции, а също така назални полипи, които блокират преминаването на молекулите на източника на миризма към рецепторите в носа и т.н.
Загубата на обоняние, за съжаление, може да бъде постоянна. Изследвания показват, че аносмията е свързана с повишаване нивата на стрес и депресия, тъй като хората, които страдат от заболяването, са изправени пред големи предизвикателства в ежедневието. В проучване, направено в Обединеното кралство, се разкри, че са високи процентите на депресия (43%) и тревожност (45%) след получаване на аносмия.
Откриха се още проблеми с храненето (92%), изолация на загубилия обонянието си (57%) и трудности в отношенията му с другите (54%). Смята се още, че хората с аносмия често изпитват тревожност, защото са загрижени за собствената си телесна миризма.
Хората, страдащи от заболяването, са изправени и пред по-сериозни проблеми. Например те не са в състояние да различават опасностите, които по принцип се откриват чрез обонянието. Такива например са дим, изтичане на газ, развалена храна и други. Тъй като загубата на миризма предполага липса на вкус, се губи способността да се изпитва удоволствие от храненето. Хората също не могат да изпитат различните вкусове като сладко, солено, кисело и горчиво.
"Здравна поща"
Всички лица, получили първа доза от ваксината на AstraZeneca, които не са проявили сериозни нежелани лекарствени реакции, могат да се имунизират с втора доза от същата ваксина
20 Април 2021, Вторник
20 Април 2021, Вторник
НЗОК прие правилата, по които ще се плаща за ваксиниране и на работещите на първа линия
16 Февруари 2021, Вторник
16 Февруари 2021, Вторник
Личните лекари очакват до края на тази седмица официални препоръки за ваксинирането
15 Февруари 2021, Понеделник
15 Февруари 2021, Понеделник
Над 22 000 дози от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech пристигнаха у нас
15 Февруари 2021, Понеделник
15 Февруари 2021, Понеделник